Walory terapeutyczne prowadzenia pamiętnika w kalendarzu książkowym
Oprócz tradycyjnej roli kalendarza książkowego, może on znaleźć kilka nietuzinkowych zastosowań. Z terminarzem możemy śledzić i planować swoją dietę, terapię czy ćwiczenia. Terminarz może służyć także do codziennego prowadzenia dziennika, co może być dość oczyszczające.
Dlaczego prowadzenie dziennika jest dobre?
Pamiętnikarstwo jest szeroko stosowanym niefarmakologicznym narzędziem do coachingu i poradnictwa oraz leczenia chorób psychicznych i uzależnień. W psychoterapii szczególnie powszechne są dwie formy prowadzenia dziennika. Ekspresyjne pisanie jest zwykle wykonywane w ciągu trzech lub czterech sesji, aby uzyskać dostęp do najskrytszych uczuć i myśli pacjenta. Skupia się ono na doświadczeniu emocjonalnym, a nie na wydarzeniach, ludziach czy przedmiotach. Druga forma to dziennik wdzięczności, który polega na koncentrowaniu się na pozytywnych aspektach życia poprzez rejestrowanie sytuacji, wydarzeń i interakcji, za które jesteśmy wdzięczni każdego dnia. Obie te czynności można z powodzeniem wykonywać w kalendarzach książkowych https://dobrekalendarze.pl/kalendarze-ksiazkowe.
Terapia prowadzona w terminarzu
Pomimo oczywistych korzyści płynących z prowadzenia dziennika w kalendarzu książkowym w celu złagodzenia stresu, walki z depresją, walki z chorobą alkoholową, z lękami czy samotnością czasami przychodzą chwile słabości i niechęć do pisania. W takich chwilach warto sięgnąć do starych zapisków poczynionych w tradycyjnym terminarzu książkowym dzięki czemu możemy wrócić do myśli i emocji, których być może unikaliśmy. W dłuższej perspektywie prowadzenie dziennika zapewnia nam lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne. Pisanie o stresujących i traumatycznych wydarzeniach może znacznie poprawić nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne oraz pomaga kontrolować przebieg dochodzenia do zdrowia. W historii wiele znanych i produktywnych osób ze świata literatury, postaci historycznych czy związanych z kulturą prowadziło kalendarze książkowe w formie pamiętników, prowadząc tym samym walkę o swoje zdrowie.