Pomysł – jest; baza klientów – jest; odpowiednie umiejętności – są; wpisy w bazach i rejestrach – są. Czego więc brakuje, aby rozkręcić na poważnie funkcjonowanie swojego nowego biznesu? Oczywiście funduszy gotówkowych, za które można będzie kupić sprzęt do pracy, odpowiednie wyposażenie oraz zainwestować w dodatkowe szkolenia i zdobywanie kompetencji. Na papierze wygląda to dość łatwo, jednak w praktyce pozyskanie takich środków może okazać się bardzo trudne. Gdzie więc powinien swoje kroki skierować młody przedsiębiorca?
Dofinansowania unijne
Jednym z podstawowych sposobów na to, aby podreperować finanse nowej firmy, jest skorzystanie z możliwości, jaką dają dofinansowania unijne. Najczęściej ich uzyskanie wiąże się ze zgłoszeniem wniosku w urzędzie pracy albo urzędzie miejskim. Do wniosku trzeba dołączyć też kosztorysy oraz uzasadnienie, dlaczego wnioskuje się właśnie o taką kwotę i na co zostanie przeznaczona oraz w jaki sposób zakupione przez nią dobra będą służyły rozwojowi firmy. Uzyskanie unijnych funduszy nie jest trudne, jeśli dokładnie wypełni się wszystkie rubryki we wniosku; nie trzeba wtedy składać dodatkowych wyjaśnień i tym samym nie przedłuża się procesu dofinansowania.
Pieniądze z urzędu pracy
Inną formą pozwalającą na uzyskanie dodatkowego źródła dla finansowych inwestycji w firmie jest pozyskanie dofinansowanie z urzędu pracy. Takie zapomogi są wydawane okresowo i nie zawsze w każdym urzędzie, a ich uzyskanie możliwe jest najczęściej tylko dla osób bezrobotnych, które zdecydują się założyć własną firmę. Niemniej koszt takiej pomocy może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od formy prowadzonej działalności i zgłoszonego zapotrzebowania finansowego.
Kredyty i pożyczki
Jednak tym, z czego przedsiębiorcy korzystają najczęściej i najchętniej, aby pozyskać gotówkę na rozwój i rozbudowę firmy, są pożyczki oraz kredyty bankowe. W przeciwieństwie do prywatnych, firmowe cechują się nieco niższym oprocentowaniem oraz preferencyjnymi warunkami spłaty, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w biznesie. Kredyty dla firm to najprostszy sposób na szybkie zdobycie odpowiedniej gotówki i zwiększenia płynności finansowej przedsiębiorstwa. Pozwalają na przeprowadzenie niezbędnych modyfikacji rozwojowych i zmian w obrębie firmy – zainwestowania w nowy sprzęt, zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, przeprowadzenie kampanii reklamowej i marketingowej. Formą zamienną od kredytów oraz pożyczek jest kupowanie sprzętów, maszyn i samochodów w leasingu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się u przedsiębiorców z niewielkimi funduszami na start, którzy nie chcą wiązać się z bankiem wieloletnią umową kredytową.