Pierwsze objawy cukrzycy

Pierwsze objawy cukrzycy

Kliniczne objawy cukrzycy są dość zróżnicowane, a ich nasilenie różne : począwszy od stanów zagrożenia życia, skończywszy na bezobjawowych pacjentach z przypadkowo wykrytą cukrzycą. Objawy są uzależnione od etapu, na którym została rozpoznana choroba.

Objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 najczęściej pojawia się u młodych ludzi. Najczęstszym jej objawem jest :

  • osłabienie i zmęczenie,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • wielomocz,
  • wzmożone pragnienie.

Wyżej wymienione objawy są wynikiem osmotycznych właściwości glukozy. Jej duże stężenie uniemożliwia właściwe funkcjonowanie nerek, co powoduje duże stężenie glukozy w moczu. Ponadto wraz z glukozą do moczu dostaje się również woda, co powoduje wielomocz i w konsekwencji duże pragnienie.

Pomimo zauważenia powyższych objawów większość pacjentów nie zgłasza się do lekarza. Gwałtowne zmiany, które zachodzą w organizmie chorego są przyczyną nasilenia zaburzeń i powstania kwasicy ketonowej. Taki stan jest wynikiem wzmożonego katabolizmu tkanki tłuszczowej, do którego dochodzi w wyniku niedoboru, albo braku insuliny. Podczas tychże przemian powstają kwasy ( ciała ketonowe ), które stanowią dla organizmu związki toksyczne. Kwasica ketonowa stanowi jeden z pierwszych objawów cukrzycy typu 1.

Objawy cukrzycy typu 2

Większość pacjentów z cukrzycą typu 2 nie może jednoznacznie określić początku choroby. Takie rozpoznanie stawiane jest zwykle dość późno i często zupełnie przypadkiem. Objawy mogą być bardzo zróżnicowane i nie zawsze zagrażają życiu. Nieleczona cukrzyca powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych. Do zauważalnych objawów cukrzycy typu drugiego można zaliczyć :

  • objawy osmotyczne ( bardzo podobne jak w przypadku cukrzycy typu 1 ) : wielomocz, wzmożone pragnienie, zmęczenie, problemy ze wzrokiem, oddawanie moczu w nocy, osłabienie,
  • powracające zakażenia bakteryjne ( na przykład infekcje dróg moczowych ) i grzybicze,
  • mikroangiopatia ( choroby małych naczyń ): retinopatia ( upośledzenie widzenia, nefropatia ( uszkodzenie nerek ), neuropatia ( uszkodzenie nerwów obwodowych ), która objawia się zanikiem mięśni, owrzodzeniem stóp,
  • makroangiopatia ( choroby dużych naczyń ) : zawał serca ( in. choroba niedokrwienna, dławica piersiowa), choroby obwodowych naczyń ( ból wysiłkowy kończyn dolnych ).

Większość osób chorych na cukrzycę typu 2 ma poważną nadwagę, albo nawet otyłość ( najczęściej typu brzusznego ) i jest w wieku powyżej 40 lat. Jako, że na początku objawy choroby mogą być niejednoznaczne, pacjenci zgłaszają się do lekarza w momencie dużego zaawansowania, kiedy to konieczne jest leczenie farmakologiczne, które zwykle trwa do końca życia. Wraz z lekami konieczne jest także przestrzeganie ścisłej diety.

</div