Korzeń kudzu – poznaj działanie tego tradycyjnego chińskiego leku!
Tradycyjna medycyna naturalna krajów azjatyckich wykorzystuje wiele wartościowych roślin. Wśród nich znajduje się kudzu. Czym dokładnie jest ta roślina i w jakich przypadkach może być ona pomocna?
Kudzu – co to za roślina?
Termin jak kudzu odnosi się do rośliny określanej jako opornik albo ołownik łatkowaty. Wchodzi ona w skład rodziny bobowatych i ma formę pnącza ze zdrewniałą łodygą.
Opornik łatkowaty wywodzi się przede wszystkim z krajów azjatyckich, natomiast dzisiaj spotykany jest on również w innych krajach świata.
Ze względu na reprezentowane przez Kudzu właściwości lecznicze roślina ta używana jest od wielu wieków jako naturalny medykament w Chinach i innych krajach Azji.
Jakie związki czynne znajdują się w korzeniu kudzu?
W medycynie naturalnej wykorzystuje się korzeń kudzu, który ma formę dużej bulwy o prążkowanej powierzchni.
W korzeniu kudzu znajduje się wiele wartościowych substancji, natomiast za najcenniejsze uznawane są izoflawonoidy daidzinia i daidzeinia oraz pueraryna.
Ponadto w korzeniu tym obecne są inne cenne substancje, na przykład, kwercetyna, rutyna, kwasy fenolowe, genisteina, oninina, aminokwasy, minerały, do których zaliczane są żelazo, magnez, cynk.
Kudzu – jakie wykazuje właściwości prozdrowotne?
Korzeń kudzu przede wszystkim polecany jest osobom walczącym z nałogiem alkoholowym. Pomaga on w zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu.
Stosowanie tej rośliny zalecane jest też w przypadku redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca.
Sięgają po nią również kobiety w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi ona objawy takie jak uderzenia gorąca czy obniża ryzyko osteoporozy.
Związki w tej roślinie mają działanie przeciwcukrzycowe i umożliwiają ustabilizowanie glikemii, czyli poziomu cukru.
Kudzu pomóc może również w przypadku przeziębień i grypy. Ma działanie przeciwgorączkowe i wspiera działanie układu odpornościowego.
Jak stosować korzeń kudzu?
W tradycyjnej medycynie chińskiej korzeń kudzu jest suszony, a następnie cięty na mniejsze kawałki, z których przygotowuje się napary.
Najwygodniejszą formą jego zażywania jest natomiast suplement diety zawierający w składzie ekstrakt z korzenia kudzu. Najlepiej, aby ekstrakt ten był standaryzowany na zawartość izoflawonów, ponieważ przekłada się to na odpowiednią ilość tych związków w preparacie.