Zupełnie nie macie pojęcia, co oznaczają skróty ISO/DIN/PN? A może chcielibyście dowiedzieć się, dlaczego warto kupować elementy spełniające wyżej wymienione normy? W takim razie warto przeczytać dzisiejszy artykuł. Szczególnie, że zamieściliśmy również informacje na temat konwersji norm ISO/DIN/PN.
Dlaczego warto kupować elementy spełniające określone normy?
Na początek kilka słów wyjaśnienia, co do norm ISO/DIN/PN… Za pierwsze z nich odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Normy ISO są najbardziej powszechne – są po prostu stosowane w różnych zakątkach naszego świata. Normy DIN to branża, którą zajmuje się natomiast Niemiecki Instytut Normalizacyjny, czyli Deutsches Institute für Normung. Ten podmiot powstał w 1917 roku. Natomiast Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna około 2 lata po zakończeniu II Wojny Światowej. Z kolei skrót PN pochodzi od Polskich Norm zatwierdzanych, rozpowszechnianych itp. przez Polski Komitet Normalizacyjny.
Co zaś powoduje, że tak dużo osób kupuje elementy spełniające wyżej wymienione normy? Nie jest to przypadkowe. Po prostu ludzie chcą właściwe wydać swoje pieniądze. Decydują się na akcesoria tego typu, ponieważ mają pewność, co do klasy materiału, solidności wykonania, wytrzymałości itp. Oczywiście, można zdecydować się na elementy zwykłe, innymi słowy pierwsze z brzegu. Może będą nawet tańsze, ale co to za oszczędności? Szybko przecież okazuje się, że takie akcesoria tak naprawdę do niczego poważnego się nie nadają…
Czy wykonanie konwersji jest trudne i czasochłonne?
Wiele osób zastanawia się, jak – kolokwialnie pisząc – płynnie przechodzić pomiędzy rozmaitymi oznaczeniami ISO/DIN/PN. Okazuje się, że wykonywanie konwersji wcale nie jest takie trudne, jak komuś mogło wydawać się na samym początku. W tym celu przydaje się jednak odpowiednia tabela. Na początek trzeba ją znaleźć i odwiedzić konkretną lokalizację internetową. Znajduje się tam odpowiednie pole do wyszukiwania norm lub produktów. Interesują Was w tym momencie na przykład nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową ? W takim razie musicie wpisać nazwę tego produktu lub znaną przez Was normę… Trzeba mieć wiedzę tylko na temat jednego oznaczenia, aby poznać pozostałe. Znacie tylko normę ISO (jest to ISO 10511)? Warto wpisać ten ciąg znaków, aby dowiedzieć się, jak te normy zostały określone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz Polski Komitet Normalizacyjny. Nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową są definiowane (w całościowym ujęciu) jako DIN 985/ISO 10511/PN 82175. Wykonanie tego zadania – dotyczącego konwersji – jest bardzo proste. Sama czynność zajmuje co najwyżej kilkadziesiąt sekund. Sami możecie się o tym przekonać.