Do czego można użyć kompresów?

Kompresy niejałowe i jałowe mają wiele różnych zastosowań. Produkuje się je z lekkiej włókniny, która ma strukturę taką jak gaza. Dzięki temu są one tanie, wydajne i równocześnie można wykorzystać je na wiele sposobów. Do czego można użyć kompresów?

Do przemywania oczu

Kompresy włókninowe doskonale sprawdzają się do przemywania oczu – zwłaszcza noworodków i niemowląt. W przypadku zdrowych dzieci wystarczy sięgnąć po kompresy niejałowe, które poradzą sobie z usunięciem z oczu ewentualnych pyłków czy tzw. śpiochów. Do przemycia każdego oka powinno się użyć innego kompresu, by nie przenosić bakterii pomiędzy nimi.W przypadku gdy na rzęsach zbiera się ropa lub gdy dziecko jest już leczone ze względu na ropne zapalenie oczu, konieczne jest przemywanie przy pomocy kompresów włókninowych jałowych. Dzięki temu nie ma ryzyka dodatkowego nadkażenia chorego już oka.

Do przemywania okolic cewki moczowej

Młodzi rodzice dość szybko dowiadują się, że chusteczki nawilżane mogą powodować uczulenia lub wysuszać skórę dziecka. Stąd też często nie mogą być używane do czyszczenia okolicy cewki moczowej podczas wymiany pieluchy. Po prostu ich stosowanie może za bardzo podrażnić delikatną skórę.Z tego powodu chusteczki można zastąpić kompresami włókninowymi niejałowymi. Należy zamaczać je w letniej przegotowanej wodzie. Nie ma potrzeby sięgania po dodatkowe produkty. Im ich mniej, tym mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnienia. Chusteczki nawilżane lepiej jest zarezerwować na przewijanie dziecka w trudnych warunkach np. na spacerze. W domu lepiej jest sięgać po jednorazowe kompresy włókninowe.

Oczyszczanie kikuta pępowiny

Kikut pępowiny powinien być odpowiednio pielęgnowany. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko zakażenia, co u noworodka mogłoby być bardzo niebezpieczne. Do tego też warto pamiętać, że blizna po kikucie pozostaje z człowiekiem na całe życie. Warto zadbać, by była ona estetyczna, więc całość musi się ładnie goić.By tak się stało należy sięgnąć po kompresy włókninowe i środek do odkażania. Kikut należy delikatnie oczyścić każdego dnia po to, by usunąć nagromadzone w jego okolicy bakterie. Ważne jest, by na koniec dokładnie wytrzeć go przy pomocy suchych kompresów, które pomogą pozbyć się wilgoci. To właśnie ona może sprzyjać rozwojowi bakterii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy włókninowe.