Dobra tokarka dla wymagających użytkowników?
Wysokiej klasy tokarki od renomowanych producentów bez problemu poradzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach pracy, dlatego też nie warto na nich oszczędzać. Solidne firmy, jak powszechnie wiadomo dbają o swoją renomę, dlatego też dostarczają urządzenia z najwyższej światowej półki, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie.
Na które elementy należy zwrócić uwagę?
Aby wybrać najlepszą tokarkę do swojego warsztatu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozstaw kłów oraz na rodzaj uchwytów. Uniwersalna tokarka ma zazwyczaj montowane uchwyty trzyszczękowe i czteroszczękowe. Warto wspomnieć również o tym, że uchwyty mogą być mocowane nie tylko na wrzecionie, ale równie przez tarczę zbierakową.
Bardzo ważne jest także to, aby zwrócić uwagę na sposób mocowania narzędzi, szerokość noża skrawającego oraz na średnicę obrotu nad samym łożem. Jak łatwo się domyślić należy zwrócić uwagę również na prędkość obrotową wrzeciona. Na rynku dostępne są tokarki o prędkości od 16 do 17 obrotów na minutę. Przy ciężkich tokarkach, które przeznaczone są do skomplikowanych prac należy zwrócić uwagę na moc silnika.
Wysokiej jakości tokarka wyróżnia się przede wszystkim solidną konstrukcją. Sztywna powinna być nie tylko konstrukcja samego wrzeciennika, ale również łoża z mostkiem. Godny polecenia jest przede wszystkim żeliwny korpus oraz hartowane prowadnice.
Dodatkowe wyposażenie na które warto zwrócić szczególną uwagę
Przeglądając dostępne na rynku tokarki należy zwrócić uwagę na możliwość dokupienia dodatkowego wyposażenia. Renomowani producenci bardzo często zaopatrują swoje urządzenia w dodatkowe usprawnienia i oprzyrządowania, dzięki którym znacząco zwiększa się funkcjonalność sprzętu.
Dodatkowe wyposażenie nie tylko ułatwia pracę, ale co najważniejsze poprawia wydajność i precyzję obrabianych materiałów. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu można także zwiększyć bezpieczeństwo operatora. Dobra tokarka powinna posiadać tuleje redukcyjne, zegar do gwintów oraz specjalne uchwyty samocentrujące. Niektóre tokarki posiadają również dodatkowy kieł obrotowy do konika, czy też specjalne uchwyty do obróbki prętów. Przy wielu skomplikowanych pracach przydać może się także fortunka szlifierska.