Podologia jest bardzo szerokim pojęciem i obejmuje wszelkie zabiegi wykonywane na stopach i w ich obrębie. Mimo że na zachodzie podologia doczekała się uznania jej za gałąź medycyny, to w naszym kraju jak dotąd pozostaje jako odrębny zawód. Czym charakteryzuje się podologia w naszym kraju? Ujmując to w prostych słowach, podologia jest dziedziną nauki, która łączy w sobie elementy kosmetologii, ortopedii, dermatologii i kilku innych dziedzin. Jest to taka nauka, która zawiera w sobie wiedzę z wielu dziedzin estetyki i medycyny, a dobry podolog potrafi doskonale ją wykorzystać dla dobra pacjenta.
Zakres pracy podologa
Zabiegi, jakich można oczekiwać od podologa, dzieli się na kosmetyczne oraz chirurgiczne. Podolog podchodzi do stóp pacjenta w sposób całościowy. Czyli nie tylko wykonuje usługi, których pewną część może wykonać pedikiurzysta, ale także zabiegi wymagające pewnej ingerencji w ciało.
Do zabiegów kosmetycznych zaliczyć można:
- obcinanie i formowanie paznokci u stóp wraz z ewentualną odbudową płytki paznokcia,
- masaże stóp, które konieczne są w przypadku usprawnienia krążenia krwi,
- usuwanie naskórka z podeszwy stóp i pięt, które w konsekwencji może prowadzić do powstawania nierzadko niekomfortowych zgrubień na skórze,
- usuwanie takich problemów skórnych na stopach jak nagniotki, odciski, modzele i brodawki wirusowe.
Są to zabiegi kosmetyczne, które nie sprawiają w zasadzie większych problemów pedikiurzyście. Jednakże podolog idzie o wiele dalej i zajmuje się stopami również od strony typowo medycznej, choć w znacznie ograniczonym zakresie. Prawdopodobnie w przyszłości podologia stanie się zawodem typowo medycznym i zaoferuje jeszcze więcej. Natomiast aktualnie podolog jest w stanie:
- redukować powstające haluksy,
- usprawniać pracę stawów w dolnych kończynach,
- przeciwdziałać i leczyć stopę cukrzycową, która jest w stanie nawet unieruchomić pacjenta,
- wykonywać zabiegi rehabilitacyjne.
Czy są dostępne szkolenia dla przyszłych podologów?
Jako że w kraju na razie podologia jest dziedziną, która stawia niejako pierwsze kroki, nie ma jeszcze powszechnie dostępnych kierunków studiów. Wszyscy, którzy pragną zdobywać wiedzę o podologii, muszą korzystać jedynie z kursów organizowanych w większych miastach.
Kursy te i szkolenia umożliwiają zdobycie wystarczającej wiedzy, aby móc pomagać pacjentom borykający się między innymi z wyżej wymienionymi dolegliwościami. Coraz częściej podologia, rozwijając się, daje nowe możliwości i sposoby leczenia problemów ze stopami.
Póki co mamy całkiem niezły dostęp do podologów i ich wiedzy, ciągle zresztą poszerzanej. W sieci można znaleźć dużo informacji o podologach, którzy już zostali przetestowani przez pacjentów z całkiem niezłym skutkiem. Na stronie https://www.moment.pl/inne/podolog/poznan można znaleźć sprawdzonego podologa w mieście, a jako że nie ma ich jeszcze wielu, można by pewnym, że swoje zadania spełni prawidłowo.