Doppler żył kończyn dolnych jest specjalnym badaniem ultrasonograficznym, które wykonuje się w celu ocenienia kondycji tętnic i żył, istnieją rozmaite wskazania do jakiego przeprowadzenia. Najczęściej skierowanie lekarskie wydawane jest przy zgłaszaniu przez pacjenta objawów w postaci obrzęku kończyn dolnych, uczucia ciężkości nóg.
Co można wykryć za pomocą badania USG żył kończyn dolnych?
Badanie USG Doppler żył ma szerokie zastosowanie, stanowi narzędzie diagnostyczne, za pomocą którego możliwe staje się wykrycie rozmaitych schorzeń. Ultrasonografia jest wykorzystywana przy chorobach tętnic obwodowych, miażdżycy, niewydolności żylnej, tętniakach, wadach zastawek serca, wrodzonych wadach mięśnia sercowego, zakrzepach. Za pomocą USG Doppler można zdiagnozować nawet choroby nowotworowe, sprawdza się ukrwienie narządów. Badanie żył i tętnic przy wykorzystaniu ultrasonografu służy również do diagnozowania rozwoju rozmaitych patologii u kobiet w ciąży, jest narzędziem diagnostycznym.
Tego typu badanie będzie niezwykle pomocne przy wykonywaniu rozmaitych zabiegów, gdy trzeba zrobić mapowanie sieci naczyń krwionośnych. Należy od razu podkreślić, że skierowanie na USG Doppler może wypisać lekarz każdej specjalizacji, nie musi być to kardiolog, który zajmuje się leczeniem chorób układu krążenia. Można również wybrać się przykładowo do reumatologa, do którego zgłaszają się pacjenci z chorobami kości i stawów lub do chirurga naczyniowego.
Jakie są wskazania do wykonania badania USG Doppler?
Jest wiele wskazań do przeprowadzenia badań ultrasonograficznego, o wypisaniu skierowania zawsze decyduje lekarz. Pacjent otrzymuje je, jeśli zgłasza drętwienie dłoni i stóp, to samo dotyczy niedociśnienia opornego na leki. Badanie Doppler jest istotne przy chromaniu przestankowym, objawach neurologicznych wskazujących na niedokrwienie mózgu. Badanie ultrasonograficzne może być zlecone przy sinieniu dłoni lub stóp, w przypadku skurczy nóg lub rąk. Jeśli ktoś ma zaniki mięśniowe, to także warto wykonać badanie dopplerowskie w celu wykrycia źródła problemu i postawienia trafnej diagnozy.
Jeżeli ktoś zmaga się z cukrzycą, miażdżycą lub nadciśnieniem, to zaleca się wykonywać profilaktycznie ultrasonografię w celu sprawdzenia stanu pacjenta, postępu choroby. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli w miejscu przeznaczonym do badania doszło do uszkodzenia skóry, to nie można przeprowadzić USG dopplerowskiego. Warto też wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne i nieszkodliwe, może być wobec tego powtarzane wielokrotnie, bez martwienia się o zdrowie pacjenta.